Nr katalogowy: 7
Ikona Boże Narodzenie
Dzieciątko Jezus ułożone na białej tkaninie jest czule obejmowane przez matkę, obok niej stoi Św. Józef. Z prawej strony wiać postacie trzech pasterzy.
Reminiscencją pierwotnego kanonicznego wizerunku tej sceny jest tło - grota. Przed którą rozgrywa się scena. Ikona oprawiona jest w bogato zdobiony
i złocony kiot. Tempera na desce, drewno złocenia. Wymiary kiotu: 89 x 79 cm; wymiary ikony 54 x 44 cm;
Rosja Centralna, szkoła Moskiewska poł. XIX w.