Nr katalogowy: 2
Wybrane sceny z życia świętych Ikonostas
Zbiór dziewięciu scen ze starego i nowego testamentu ( między innymi: Abraham z Aniołem, Przemienienie Pańskie, Ucieczka do Egiptu...).
Deski w formie owali ujęte w zintegrowane ramy w kształcie wieńców laurowych. Sposób malowania i forma wskazuje na inspiracje malarstwem zachodnio- europejskim, popularnym w sztuce sakralnej prawosławia w połowie XIX w.
olej na desce,złocenia; wymiary: 60 x 62 cm; Szkoła Akademicka, Centralna Rosja, Moskwa, po 1840 r.
Wg przekazu ustnego obiekty pochodzą ze Świątyni Chrystusa Zbawiciela, zachowana świątynia z okresu 1839-1880, została zburzona z polecenia Stalina
w 1931 roku.