Nr katalogowy: 748
Sztylet o trójkątnej głowni
Iran północno-zachodni, VIII-VII w. p. n. e.
głownia z brązu, wydłużona, o ostrych krawędziach, z zaznaczoną na całej długości wyraźną ością, kwadratową w przekroju; głownia zaokrąglona u podstawy, z krótkim, zwężającym się, kwadratowym w przekroju trzpieniem, rozklepanym na końcu;
brąz, odlew metodą na „wosk tracony”; brunatno-zielona patyna;
dł. całkowita 42,7 cm, szer. u nasady 4,8 cm.
Oryginalny zabytek archeologiczny - starożytna broń sieczno-kłująca z terenów Iranu północno-zachodniego. (Opracowanie na podstawie opinii eksperta - archeologa, p. Antoniego Mierzejewskiego).