Nr katalogowy: 515
Talerz huculski
Pokucie - Huculszczyzna, Kosów (?),
wyrób ludowy, XX w.
z dekoracją ornamentalną o motywach geometryczno -roślinnych wokół kołnierza i w lustrze, w tonacji zielono - seledynowo -
żółto - brązowej o rytym konturze: motywy liściasto - kwiatowe, trójkąty, stylizowany bukiet osadzony w sercu o brązowym
konturze. Dekoracja barwna lekko rozmyta poza kontur, technologiczne skazy (uszkodzenia) szkliwa przy brzegu kołnierza;
glina garncarska, naczynie toczone na kole, pobiałka, farby ceramiczne ( zieleń, żółty, brąz), szkliwo ołowiowe;
wys. 4,8 cm, średnica 32 cm;
na nie szkliwionym odwrocie ryty odręcznie napis ukraiński (cyrylicą), częściowo do odczytania cyrylicą: Majstyr (…) Kosiw (?) ..56 (data roczna?)
Pokucie - Huculszczyzna, Kosów (?), wyrób ludowy, XX w.