Nr katalogowy: 508
Dwa talerzyki z ptactwem
Miśnia, 2 poł. XIX w.
płytkie talerzyki deserowe o falistej krawędzi z ornamentem złoconej „koronki”; w lustrze talerzyków: 1) dzikie kaczki w kępie zarośli 2) ptactwo domowe (kogut, kura i indyk) w scenerii pejzażowej; na kołnierzach - owady i motyle;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 2,5 cm, średn. 20,5 cm;
sygn. (oba talerze) kobaltem podszkl. skrzyż. miecze, przeszlifowane 1- lub 2-krotnie, wyciski: 3 (duże) i 41 (lub 44?).
Miśnia, 2 poł. XIX w.
Dekoracja nawiązuje do popularnych miśnieńskich dekoracji z ptactwem domowym i drobiem, wprowadzonych od lat 60. XVIII wieku.