Nr katalogowy: 744
Zegar kominkowy z Heraklesem
Francja, 4 ćw. XIX w.
podstawa na planie prostokąta, na 4 nóżkach: przednie zdobione plastycznie, z głową i łapami lwa pomiędzy gałązką dębu i akantu; powyżej palmetowego gzymsu - prostopadłościenny cokół; od frontu aplikacja z panopliami heraklejskimi: maczugą, głową i skórą lwa Nemejskiego, łukiem, kołczanem i gałązkami dębu; wyżej stojąca postać brodatego herosa, odzianego w lwią skórę, wspartego prawą ręką o maczugę, lewą o pień drzewa, stanowiącego obudowę mechanizmu;
mechanizm z naciągiem sprężynowym, opatrzony systemem paryskim bicia godzin i półgodzin; tarcza mosiężna, z cyframi rzymskimi, opasana ramką w kształcie węża połykającego własny ogon; z tyłu mechanizm zamykany szklanymi, kolistymi drzwiczkami;
brąz , odlew patynowany i złocony, blacha mosiężna patynowana, szkło; wys. 56 cm, szer. 41 cm, głęb. 15,5 cm.
Francja, 4 ćw. XIX w.