Nr katalogowy: 511
Cache-pot z kameliami
Niemcy, Bonn, Steingutfabrik Franza
Antona Mehlema (sygnatury z lat ok.1885-1920),
pocz. XX w.
kolista donica o lekko wybrzuszonych ściankach, z wydzieloną stopką z motywem liściastym i krawędzią brzegu z reliefem secesyjnym z koszyczkami kwiatów przechodzącymi w liściastą łodygę, schodzącą ku dołowi lub z uchwyty z motywem liściastym. Brzegi naczynia naprószane w kolorze szarawej zieleni, brzusiec kremowy z dwoma barwnymi kompozycjami kwiatowymi: od frontu luźny bukiet czerwono-różowych kamelii, od tyłu - gałązka z dwoma pączkami. Kilka drobnych odprysków farby na malaturze;
fajans delikatny, szkliwo przejrzyste ołowiowo-boraksowe, farby ceramiczne naprószone mechanicznie (tło) i dekoracja malowana ręcznie; wys. 24 cm, średn. 28-29 cm;
sygn. wyciskiem kolistym: wokół monogramu FAM napis: FRANZ ANTON MEHLEM BONN STEINGUT (…?), mały romb z cyfrą 7, OG, 2798;
druk zielony podszkliwny (rozmyty): motyw wieży z blankowaniem, monogramem wiązanym FAM i napisem niżej (BONN?).
Niemcy, Bonn, Steingutfabrik Franza Antona Mehlema (sygnatury z lat ok.1885-1920), pocz. XX w.