Nr katalogowy: 509
Plakieta porcelanowa
z kopią obrazu Pustelnik S. Konincka;
Niemcy, Selb (Bawaria), fabryka Rosenthala,
2 poł. XX w. (po 1957).
prostokątna , oprawiona w drewnianą ramę. Przedstawienie brodatego pustelnika w półpostaci, pogrążonego w lekturze, w tle fragment pejzażu;
porcelana, farby naszkliwne - druk (fotolitografia?) podmalowany ręcznie;
rama drewniana; plakieta: 25 x 20 cm; rama 44 x 39 cm;
sygn. drukiem brązowym na odwrociu plakiety: w ozdobnym kartuszu z festonami kwiatowymi: Rosenthal, pod korona, niżej: GERMANY;
w wydzielonym ozdobnymi wolutami kartuszu napis: Einsiedler/ von/ S.Koninck/ 1609 - 1659/ STAATSGALERIE DRESDEN; poza kartuszem u dołu: St.
Niemcy, Selb (Bawaria), fabryka Rosenthala, 2 poł. XX w. (po 1957).
Kopia znanego obrazu Salomona Konincka (1609-1656) z ok. 1643 roku, przedstawiającego Hieronima jako pustelnika, eksponowanego w drezdeńskiej Galerii Starych Mistrzów, wzmiankowanego w inwentarzach kolekcji od ok.1722 roku. W wytwórni Rosenthala kopię tego obrazu wykonywano od połowy lat 30. XX wieku.
Powracanie do tematu potwierdza jego popularność wśród klientów.