Nr katalogowy: 24
Szabla francuska, piechoty
Oprawa rękojeści z brązu. Jelec krzyżowo kabłąkowy z szerokimi, w kształcie ściętych stożków wąsami. Głowica płaska, w przekroju ośmioboczna,
zwieńczona kopułką w formie rozety. Trzon wykonany z czarnego, twardego drewna, o powierzchni moletowanej w drobną ukośną kratkę.
Głownia stalowa, wklęsło szlifowana na obu płazach w szerokie zbrocze, zakończona obosiecznym piórem. Powierzchnia na zastawie dekorowana
trawionym i złoconym (mocno przetartym) ornamentem linearno-roślinnym. Pochwa skórzana; okucia mosiężne.
Wymiary: dł. Głowni 90 cm; dł. Głowni 77 cm
Francja, XVIII,XIXw.