Nr katalogowy: 515
Talerz z dekoracją ornamentalną
Polska, Rytwiany (sandomierskie),
fajansarnia Potockich, 2 poł. XIX w.
płytki, oliwkowo-zielony, o 8-dzielnym kołnierzu i lustrze, z dekoracją reliefową kartuszami rocaillowymi z motywem kratownicy wewnątrz , umieszczonymi na tle plecionki koszykowej lub ukośnej; krąg lustra z kratownicą z dekoracją ornamentalną.
Przetarcia szkliwa na krawędziach;
glinka ceramiczna terakotowa, szkliwo ołowiowe mącone tlenkami miedzi; wys. 3,5 cm, średnica 24 cm;
sygn. wyciskiem: RYTWIANY i herbem Pilawa.
Polska, Rytwiany (sandomierskie), fajansarnia Potockich, 2 poł. XIX w.
Rzadki, interesujący przykład ceramiki polskiej z fajansarni założonej około połowy XIX w. przez Potockich (Adama i Artura)