Katarzyna KOBRO
Nr katalogowy: 406
Akt kobiecy stojący, 1948/1989
brąz patynowany, odlew z oryginalnego gipsu
(wyk. Gilbert Clementi, Francja)
brąz patynowany, odlew z oryginalnego gipsu (wyk. Gilbert Clementi, Francja);
47 x 13 x 12,5 cm; sygn. odlewnika d.: CLEMENTI FONDEUR E.A. 1/2
Rzeźba gipsowa datowana na podstawie relacji córki, Niki Strzemińskiej na rok 1948. Od początku 1951 r.
do końca lat 70. była w posiadaniu przyjaciółki artystki, Franciszki Jackiewicz. Następnie wielokrotnie
zmieniała właścicieli. Nadal stanowi własność prywatną. Modelką Katarzyny Kobro była prawdopodobnie
Zofie Wierzbowska. Rzeźba eksponowana była po raz pierwszy na pooemiertnej wystawie Katarzyny Kobro
i Władysława Strzemińskiego, Łódź-Warszawa 1956/1957.
W 1989 r. została utrwalona w brązie patynowanym w 12 odlewach.