Nr katalogowy: 737
Zegar konsolowy w typie Boulle'a
Francja, Paryż, Japy Freres, Rue du Temple,
Bruno Villard, Boulevard Beaumarchais;
lata 50-60. XIX w.
drewniana obudowa o gruszkowym zarysie, na 4 wygiętych nóżkach; front z oszklonymi drzwiczkami w astragalowym obramieniu; u dołu aplikacja z brązu z przykutą do skały dziewicą, do której podpełza smocza poczwara; wewnątrz za szybką - tarcza brązowa, z nakładanymi emaliowanymi plakietkami z cyframi rzymskimi; boki zegara oszklone; daszek 3-spadowy zwieńczony figurką putta z klepsydrą - personifikacją Czasu; powierzchnie zewnętrzne oraz parkiet wewnątrz i tylne drzwiczki
od środka - dekorowane markieterią z szylkretu i blachy mosiężnej, wycinanej w stylizowane motywy roślinne; dodatkowo - ozdoby z brązu - muszle, małżowiny, kwiaty i liście akantu; mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; na płycie z tyłu napisy: „VILLARD / A / PARIS”; w kole: „MEDAILLE D'OR / JAPY FRERES / 1823, 27, 34, 39, 44, 49” oraz bity numer: „1789”;
konsola - z gładkim blatem; front i boki spływające trójkątnie ku dołowi, zakończone szyszką z brązu złoconego; na frontowych narożach aplikowane maski kobiece na tle akantowych liści; cała powierzchnia dekorowana floralno-geometryczną markieterią;
drewno, blacha mosiężna, szylkret, brąz złocony;
wys. zegara 51,5 cm, szer. 27,5 cm, głęb. 13 cm; konsola - wys. 24,5 cm, szer. 29,6 cm, głęb. 16,5 cm;
Francja, Paryż, Japy Freres, Rue du Temple, Bruno Villard, Boulevard Beaumarchais; lata 50-60. XIX w.