Nr katalogowy: 733
Zegar kominkowy, szafkowy
Francja, Paryż, Samuel Marti i Cie,
Rue Vieille du Temple, 4 ćw. XIX w.
w obudowie architektonicznej, drewnianej; 4 nóżki w formie bączków z brązu złoconego; z przodu u dołu fartuszek z brązu w formie lambrekinu; front i boki oszklone, daszek czterospadowy, wyoblony, wsparty na tralkowej galeryjce, ozdobiony sterczynami w kształcie wazonów z płomieniem; pod daszkiem ukryta czasza dzwonka; powierzchnia wokół drzwiczek zdobiona markieterią z motywem palmet i wici roślinnej, na bokach i daszku - płyciny obłożone szylkretem; za łukowo wykrojonymi drzwiczkami - na wyłożonej brązowym aksamitem płycinie - widoczna tarcza pierścieniowa z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym; niżej ażurowa plakieta z brązu złoconego z Artemidą i Apollonem; miedzy nimi maska Hermesa i skrzyżowane
kaduceusze; zegar bije godziny i półgodziny; na płycie mechanizmu napis w kole: „MEDAILLE DE BRONZE / S. MARTI / et Cie”;
drewno dębowe, czernione, szylkret, blacha mosiężna, brąz złocony, stal, aksamit,
wys. 59,5 cm, szer. 33,5 cm, głęb. 14,5 cm;
Francja, Paryż, Samuel Marti & Cie, Rue Vieille du Temple, 4 ćw. XIX w.