Nr katalogowy: 718
Guzy - „knefle” do kontusza i żupana
srebro, metal, kamienie półszlachetne.
Polska, Austro-Węgry, XVIII-XIX w.
w czterech zestawach: 44 sztuki guzów srebrnych w kilku formatach i wzorach: gładkie, niewielkie kulki; guzy pełne, kopulaste,
rytowane, zwieńczone rautem, puklowane; kopulaste, ażurowe, z filigranem; i wreszcie płaskie guziki ażurowe; na części z nich
występują trudne do odczytania cechy probiercze i znaki złotników z 4 ćw. XIX w. z terenu Austro-Węgier; 15 sztuk guzów srebrnych, nie ocechowanych; kulistych, w kształcie makówki, gładkich lub dekorowanych skręconymi puklami, zwieńczonych nałożoną rozetką z rautem; 22 sztuki guzów metalowych: 1 kulisty, opasany pośrodku skręconym drucikiem, pozostałe kopulaste, kanelowane, zwieńczone rozetką ze sterczyną; 30 sztuk - kulistych, rozmaitych wielkości, toczonych z kamieni półszlachetnych: przeważnie z brązowego i czarnego, pasiastego agatu, 1 z malachitu, 4 gruszkowate z zielonego jadeitu; większość zwieńczona pełną lub ażurową rozetką, kameryzowaną granacikami lub turkusikami;