Józef MĘCINA-KRZESZ (1860-1934)
Nr katalogowy: 222
Opuszczona
olej, sklejka, 49,5 x 44 cm;
sygn. l. d.: J. Męcina - Krzesz.
olej, sklejka, 49,5 x 44 cm;
Męcina-Krzesz wielokrotnie podejmował tematykę wiejskiego, krakowskiego wesela (np. „W górę pana młodego”).
W przedstawionym obrazie - znanym z pocztówki barnej (por. „Sztuka polska na katach pocztowych”, Wieliczka - Wydawnictwo Kart Pocztowych i Artystycznych J. Czarnecki - br. W prezentowanym obrazie zwraca uwagę barwność sceny oraz błyskotliwy sposób malowania, widoczny szczególnie w „małej martwej naturze” - karafce z wódką i karczemnym kieliszku.