Nr katalogowy: 730
Zegar konsolowy w typie Boulle'a
drewno, brąz złocony, szylkret, blacha
mosiężna, szkło, stal, emalia;
Francja, 3 tercja XIX w.
w obudowie drewnianej, na 4 wygiętych nóżkach z brązu, z czterospadowym daszkiem zwieńczonym figurką putta; gruszkowata w zarysie szafka - oszklona z trzech stron, pokryta markieterią en premičre partie oraz contre-partie z szylkretu i blachy mosiężnej - z motywem stylizowanej wici roślinnej i wazonów;
od wewnątrz - na podłodze szafki - motyw szachownicy, a na tylnej ściance - fantazyjnej palmety, wolut i akantu; cała obudowa dekorowana ponadto licznymi aplikacjami z brązu złoconego: na oszklonych drzwiczkach u dołu - ażurowa, półplastyczna scena mitologiczna, nad drzwiczkami - uskrzydlony kartusz, na pionowych krawędziach frontowych - hermowe przedstawienia amorków, liście akantu i ornament chrząstkowy ; tarcza z brązu, z wyobrażeniem pary rajskich ptaków i palmet, z cyframi rzymskimi na emaliowanych, nakładanych plakietkach; mechanizm bijący godziny i półgodziny, z gongiem sprężynowym; regulator wahadłowy - z soczewką w formie maski solarnej; konsola o zarysie trójkąta, z prostokątnym, czernionym blacikiem;
boki i front dekorowane podobnie, jak szafka zegara - markieterią i aplikacjami z brązu;
drewno, brąz złocony, szylkret, blacha mosiężna, szkło, stal, emalia;
wymiary zegara - 57 x 30,5 x 13,5 cm;
konsoli - 21 x 32,5 x 18 cm.
Francja, 3 tercja XIX w.