Rzeźbiarz nieokreślony
Lot No.: 201
Św. Jakub
kość słoniowa, drewno, tkanina; wys. 74,8 cm;
Hiszpania, XVII / XVIII w.
estymacja: 75 000 - 85 000 zł
kość słoniowa, drewno, tkanina; wys. 74,8 cm; podstawa 17,6 x 16 cm.
Hiszpania, XVII / XVIII w.
Postać św. Jakuba Większego - apostoła, starszego brata Jana Ewangelisty.
Wg tradycji - po zesłaniu Ducha Świętego - udał się on do Hiszpanii i Portugalii, by głosić Dobrą Nowinę; takie były początki słynnego miejsca pielgrzymek Santiago de Compostela.
Rzeźba wykonana z ciosu - kła słonia, o czym świadczy kształt figury - smukłej, lekko przechylonej, przedstawiającej stojącą postać świętego w długiej, pofałdowanej szacie, z płaszczem drapowanym na plecach, stojącego z kosturem pielgrzyma, wielką muszlą przyciśniętą do piersi i przytroczonym u pasa bukłakiem. Drewniany cokół figury - z rzeźbionymi elementami architektury w formie potrójnego ostrołuku - wydaje się potwierdzać datujące cechy stylistyczno-formalne. Najważniejsze są jednak wyniki badania na obecność C14, wykonane pod kierunkiem prof. Marka Krąpca.
W załączeniu xero wyniku badania laboratoryjnego na obecność C14 oraz xero certyfikatu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.