Lot No.: 132
Biureczko neorokokowe
fornir - orzech, intarsje barwione, podpalane - klon, dekoracje z plakiet porcelanowych,
okucia - mosiądz, 78 x 93 x 50 cm. Niemcy, Drezno, 2 poł. XIX w.
estymacja: 12 000 - 15 000 zł
Z blatem na bokach nieznacznie falistym, od frontu karbowanym, pośrodku zagłębionym, z pięcioma głębokimi szufladami parami na bokach i pośrodku jedną o wklęsłym licu, z wnęką na kolana, wsparte na czterech kabriolowych nóżkach. Całość fornirowana, intarsjowana, ozdobiona plakietami porcelanowymi i mosiężnymi okuciami w stylu rokokowym. Na blacie intarsjowana scena idylliczna w krajobrazie przedstawiająca na tle skał, fantazyjnie
wyobrażone koziołki z pasterzem przy sośnie.
Meble ozdabiano rożnego typu plakietami porcelanowymi od XVIII wieku, szczegolnie chętnie we Francji, w Niemczech i w Anglii. W inspirowanych wzorami rokokowymi i klasycznymi meblach XIX wiecznych także chętnie używano porcelanowych plakiet do ich zdobienia. Meble te cieszyły się dużą popularnością, jako wyroby bardzo dekoracyjne. Nie wszystkie jednak miały wysoki poziom wykonawczy, jak prezentowane biureczko.