Lot No.: 901
Sekretarzyk w stylu mebli z okresu panowania Napoleona III
drewno liściaste, mosiądz, porcelana, gips; 138 x 79 x 74 cm.
Francja, 3 ćw. XIX w.
estymacja: 19 000 - 24 000 zł
Francja, 3 ćw. XIX w.
W formie dwuskrzydłowej szafki o prostych bokach i froncie oraz ściętej na frontowych narożach, zwieńczonej kasetonowo, z dwoma szufladkami u dołu, umieszczonej na stołowej podstawie z prostokątnym blatem, z odkładanym skrzydłem i z szufladką w oskrzynieniu, wsparty na czterech kabriolowych nogach. Całość bejcowana na czarno, inkrustowana żyłką mosiężną tworzącą geometryczne pola na powierzchniach, wypełnione dekoracjami z blachy mosiężnej w formie wzory floralne: wici, liście, kwiatony oraz bogato zdobiona okuciami ze złoconego brązu w formie profilowanych listew, herm, naroży, espagnolette, szyldów i uchwytów. Na skrzydłach drzwi dwie plakiety, jedna oryginalna porcelanowa z Królewskiej Manufaktury w Sevres, druga wykonana z gipsu imitująca porcelanę. Na plakietach sceny rodzajowe przedstawiające pary w otoczeniu krajobrazu.
Sekretarzyk w stylu mebli wykonywanych w okresie II cesarstwa za panowania Napoleona III, inspirowanych wzorami z połowy XVIII-wieku projektowanymi przez Charlesa Andrea Boulla, ozdobionymi inkrustacjami.