Stanisław KRZYSZTAŁOWSKI (1903-1990)
Lot No.: 318
Impresje albańskie - Gjirokaster, 1957
olej, płótno, 100 x 80 cm;
sygn. i dat. p. d.: S.Krzyształowski 957;
estymacja: 12 000 - 16 000 zł
olej, płótno, 100 x 80 cm;
na odwrocie szkic aktu oraz nalepka Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie z informacjami o pracy.
Stanisław Krzyształowski rozpoczął edukację w szkole artystycznej we Lwowie, a w czasie II Wojny Światowej ukończył ASP w Budapeszcie. W 1947 roku uzyskał dyplom krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i związał się z tym miastem do końca życia, od 1947 pokazując swe prace na wystawach okręgowych i indywidualnych. Był również wykładowcą macierzystej uczelni, prowadząc pracownię malarstwa na Wydziale Grafiki. Za całokształt twórczości Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie nagrodziło go srebrnym medalem. Tworzył głównie pejzaże, w tym cykl widoków albańskich, wystawiony w Tiranie w 1955 roku i liczne pejzaże tatrzańskie. Jego styl ewoluował od konwencji realistycznej, poprzez stylizacje i uproszczenia, do abstrakcji aluzyjnej od drugiej połowy lat pięćdziesiątych XX w.