Persjarnia - manufaktura księcia Karola RADZIWIŁA „Panie Kochanku” (zał. 1767)
Lot No.: 864
Pas kontuszowy czterostronny
przędza jedwabna, nić srebrna i złocona, dł. 440 cm, szer. 35 cm;
Słuck, lata 1767-1780 (niesygnowany).
estymacja: 53 000 - 60 000 zł
Zobacz pełne informacje
przędza jedwabna, nić srebrna i złocona, dł. 440 cm, szer. 35 cm; wys. głów ca 25,5 cm.
Słuck, manufaktura księcia Karola Radziwiłła prowadzona przez Jana Madżarskiego, lata 1767-1780 (niesygnowany).
W głowach pasa - po dwa motywy krzaczków, wpisane w prostokąty; każdy krzaczek dołem złożony z dwu wyrastających z kopczyków ściętych pniaczków, z których z kolei biorą początek ukwiecone gałązki zespolone w łuk, wyżej splecione - wyznaczając zarazem oś symetrii. Po stronie prawej: tło głów w połowie złote, w połowie srebrne, kwiaty (stylizowane lilie i chryzantemy?) różowo-łososiowe i błękitne oraz różowo-białe i oliwkowe. Po stronie lewej - tło brązowe, ornament złoto-beżowy i srebrno-beżowy, kwiaty różowe. Pólka poprzeczne po prawej stronie - w połowie złoto-srebrne, w połowie amarantowo-srebrne; między nimi pólka z wicią kwiatową różowo-niebieską na srebrnym tle. Po lewej stronie pólka z wicią na tle brązowym z różowym wzorem, ponadto półka gładkie - w połowie błękitne, w połowie złoto-ugrowe. Bordiury na prawej stronie srebrne, kwiaty różowe, niebiesko-zielone, błękitne. Na stronie lewej - tło pasów dookólnych brązowe, wić srebrna, kwiaty różowe i niebieskie. Na końcach głów - złote frędzle.
Stan zachowania: widoczne przetarcia i naprawy.
Pasy o podobnej ornamentyce głów stanowią niezwykłą rzadkość; tkane były jedynie w warsztatach słuckich; w innych manufakturach nie występowały. W zbiorach muzealnych znane są pojedyncze egzemplarze: w Muzeum Narodowym w Warszawie (nr inw. MNW 156548, SZT 519 MNW) oraz w Muzeum Narodowym w Krakowie.
(Por: Jadwiga Chruszczyńska, Pasy kontuszowe z polskich manufaktur i pracowni w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie; Warszawa, 1995, str.82, poz. kat. 32, il.IV, str. 17).
Cena oferowana
50 000 zł