Lot No.: 708
Surtout-de-table - środek stołu
mosiądz srebrzony, niesygnowany; dł. 184 cm, szer. 45 cm.
Francja?, 1 ćw. XIX w.
estymacja: 25 000 - 28 000 zł
Francja?, 1 ćw. XIX w.
W formie tacy, składającej się z czterech części , środkowych kwadratowych j bocznych półkolistych, wspartych na wolutowych nóżkach zakończonych u nasady maskami satyrów, każda z części dekorowana taflą lustrzana; całość ujęta ażurową galeryjką ozdobioną plecionką z liśćmi i gronami winorośli; drewniany spód na nóżkach w formie gałek oraz tafla lustrzana nieoryginalne.
Tego typu lustrzane tace służyły do ustawiania w zależności od panującej mody różnego typu pasujących do siebie dekoracyjnych przedmiotów jak świeczniki, żardiniery, patery, figurki, a czasem niezwykle wyszukane formy rzeźbiarskie lub aranżacje tematyczne.