Ludwik Bernard Nast (czynny od połowy lat. 20.XIX w. - 1838, firma do 1887)
Lot No.: 116
Buliera na stelażu z podgrzewaczem
srebro próby 12 cechowane, drewno; wys. 38,2 cm, waga 2385 g.
Warszawa, lata 30.-40.XIX w. (po 1838)
estymacja: 60 000 - 70 000 zł
Zobacz pełne informacje
srebro próby 12 cechowane (Nast, 12, w Warszawie kursywa w owalach, cecha zapasowa z 1851 r.), drewno;
wys. 38,2 cm, szer. 26,3 cm, głęb. 18 cm; waga 2385 g.
Warszawa, lata 30.-40.XIX w. (po 1838)
Buliera na stopie kolistej ujętej moletowaną taśmą stylizowanego kimationu lesbijskiego, o półkulistym, gładkim korpusie, ozdobionym pod górną krawędzią szerokim moletowanym pasem ornamentu z wici akantowej i drobnych kwiatków, przechodzącym w krótką szyję obrzeżoną analogiczną taśmą, jak stopa; u dołu kranik zakończony pełnoplastyczną głową lwa z kurkiem w formie półksiężyca z czernionej kości [?]; nakrywka lekko wysklepiona zwieńczona gałką z drewna czernionego na ażurowej rozecie skomponowanej z kwiatów na łodyżkach i liści akantu; uchwyt na zawiasie pałąkowaty, łączony toczoną rączką z drewna czernionego. Buliera osadzona na obręczy stelaża spinającej trzy wygięte, wysokie nóżki w formie lwich łap ozdobionych stylizowanym liściem, przechodzących w liście akantu, między nimi zawieszona na trzech akantowych wolutach obręcz do palnika w formie wazki; całość wsparta na podstawie trójkątnej ze ściętymi narożami i trzech kulkach.
Założony ok. 1827 roku warsztat Ludwika Bernarda Nasta cieszył się doskonałą opinią w XIX-wiecznej Warszawie. Jego wyroby wyróżniały się wysoką jakością i modnym wzornictwem. Były chętnie kupowane zarówno przez bogate mieszczaństwo, jak i przedstawicieli ziemiaństwa. Srebra Nasta znajdowały się również w wyposażeniu rezydencji cesarskich w Królestwie. Po jego śmierci w 1838 roku warsztatem kierowała wdowa Julianna, a w 1854 roku kierownictwo firmy przejął ich syn Ludwik Walenty, który uzyskał stopień czeladnika. Właścicielem został dopiero w 1869 roku, gdy zdał egzamin mistrzowski.
W latach 80. XIX w. pełnił funkcję starszego cechu złotników. Po jego śmierci warsztat prawdopodobnie prowadziła rodzina do ok. 1890 roku (1887?).
Wyroby Nasta znajdują się w zbiorach największych polskich muzeów. Pojawiają się również na aukcjach, ale w większości jest to dość typowy asortyment - solniczki, cukiernice oraz pojedyncze sztućce.
Oferowana buliera jest wyjątkową rzadkością na polskim rynku antykwarycznym.