Firma Edmé Samson et Cie (czynna 1845 - ok. 1980)
Lot No.: 607
Para: kobieta z owieczkami i mężczyzna z koszem kwiatów
biskwit porcelany, wys. 37 cm;
Francja, Paryż,
XIX/XX w.
estymacja: 9 000 - 10 000 zł
biskwit porcelany;
drobne skazy technologiczne (rozstępy) na podstawie ( brzeg sukni, nasada pnia);
wys. 37 cm, podstawa 35,5 x 22 cm;
sygn. z tyłu podstawy: kobaltem dwie skrzyżowane ulistnione gałązki i litera S (znak przeszkliwiony),
niżej ryte: D’aprés. Boucher.
Francja, Paryż, XIX/XX w.
Na owalnej profilowanej podstawie z muszlowym kartuszem i liściastymi wolutami - para w konwencji pastoralno-sentymentalnej: siedząca młoda kobieta z różą w dłoni i dwiema owieczkami oraz zwrócony ku niej młodzieniec, podtrzymujący oparty o pień płaski koszyk z różami.
Realizacja paryskiej wytwórni Edmé Samsona (1810-1891), znanej z licznych kopii i naśladownictw dawnej europejskiej ceramiki i porcelany, jest utrzymana w stylistyce biskwitowej plastyki figuralnej z królewskiej manufaktury w Sevres. Napis ryty na podstawie przypomina, że inspiracją dla XVIII-wiecznych rzeźbiarzy - twórców modeli biskwitów wypalanych w Sevres były m.in. malarstwo i grafika François Bouchera (1703-1770).