Hendrick VAN BALEN (1575-1632) i Jan BRUEGHEL (XVI-XVII w.)
Lot No.: 110
Porwanie Europy
olej, deska parkietowana;
49 x 62 cm.
estymacja: 500 000 - 600 000 zł
olej, deska parkietowana;
49 x 62 cm.
Kopię szkicu do obrazu wykonaną przez Hendricka van Balena można odnaleźć w centrum dokumentacji Luwru. Natomiast analogiczna kompozycja autorstwa Hendricka van Balena i Jana Brueghela młodszego znajduje się w zbiorach Kunsthistorisches Museum w Wiedniu; ta sama kompozycja namalowana przez Hendricka van Balena i Jana Brueghela starszego przechowywana jest w Musee des Beaux-Arts Valenciennes we Francji.
Hendrick Van Balen - flamandzki malarz - był nauczycielem Antona van Dycka i Fransa Snydersa. W swoich obrazach poruszał tematykę biblijną i mitologiczną. Z kolei Jan Brueghel, syn Pietera Bruegela (starszego), zajmował się malarstwem pejzażowym oraz martwą naturą. W kompozycjach malowanych wspólnie z Hendrickiem van Balenem, tworzył sztafaże.
Oferowane dzieło przedstawia scenę mitologiczną porwania Europy. Według greckiego przekazu Europa, córka fenickiego króla Agenora, była najpiękniejszą kobietą spędzającą czas na zabawach i tańcach nad brzegiem morza. Urodę Europy podziwiał również Zeus, który pod postacią łagodnego, białego byka dołączył do bawiącego się towarzystwa, by ostatecznie porwać niewiastę przez morze, aż na Kretę. I oto flamandzcy mistrzowie
przedstawiają tak właśnie ową mitologiczną scenę najpierw uwiedzenia, a wkrótce porwania pięknej - acz niezbyt rozsądnej - Europy. O, Europo !!!!
Wśród europejskich autorów temat ten podejmowali również inni malarze flamandzcy: Martin de Vos (obraz z ok. 1590 roku przechowywany w Museo de Bellas Artes, Bilbao), Peter Paul Rubens (obraz z ok. 1630 roku w zbiorach Museo del Prado, Madryt) oraz włoscy, tacy jak Tycjan (kolekcja Isabella Stewart Gardner Museum, Boston) czy Paolo Veronese (monumentalna kompozycja z ok. 1578 r. w zbiorach Palazzo Ducale, Wenecja).