Lot No.: 912
Sekretarzyk podróżny
fornirowany karpą orzechową; 42,5x 42,5 x 19,5 cm;
Anglia, XIX w.
estymacja: 4 500 - 5 500 zł
Anglia, XIX w.
O prostych bokach i froncie z mosiężnymi okuciami pasowymi na frontowych narożach, z szufladką u dołu, z odkładaną klapą, z uchwytem na górnej płycie. Klapa o konstrukcji ramowej z płyciną, od wewnętrznej strony wyklejona czerwoną skórą, moletowaną złotem na obrzeżu. We wnętrzu przegródki, piórnik, ze szklanym kałamarzem. Dolna szufladka blokowana we wnętrzu trzpieniem.
Na wewnętrznej stronie blatu nalepka papierowa: Letts, Son & Co London Registerd. Letts, Son & Co, założona przez Johna Letts’a, wydawcę i introligatora w Londynie w 1 ćw. XIX w. Firmę od 1835 prowadził syn Thomas, pisarz. Jedna z najbardziej znanych oficyn wydawniczych w okresie wiktoriańskim w Wielkiej Brytanii. Czynna do 1885 roku. Być może sekretarzyk został wykonany na zamówienie dla tej firmy. Forma inspirowana kabinetami angielskimi z okresu późnego baroku i wczesnego rokoka. Mebel luksusowy, w bardzo dobrym stanie.