SPRZEDANE
Lot No.: 804
Para ikon z Ikonostasu
tempera na desce z dwiema szpongami; złocenia; 89 x 58 x 3 cm.
Rosja, 2 poł. XIX w.
estymacja: 35 000 - 45 000 zł
Zobacz pełne informacje
tempera na desce z dwiema szpongami;
w deskach wgłębienie - tzw. kowczeg; złocenia; 89 x 58 x 3 cm.
Rosja, 2 poł. XIX w.
1/ Ikona ze sceną Zwiastowania, umieszczoną we wnętrzu komnaty z arkadami i kolumnami: z prawej Archanioł Gabriel, z lewej - Maria na tle wnęki z pąsową kotarą, stojąca przy stoliku z otwartą księgą. Powyżej - sceny uwypuklające narracyjny charakter obrazu: w kolistym klejmie wizerunek Boga Ojca siedzącego na tronie, na tle usianego gwiazdami nieba, posyłający Gabriela na ziemię, jednocześnie z unoszącą się na świetlistym promieniu Gołębicą - Duchem Świętym. Kolejny etap opowieści poniżej: Dzieweczka Maria przy studni, nad nią z lewej nadlatujący Anioł; w głębi pejzaż z górami, po bokach architektura. Całość ujęta szeroką bordiurą z motywem złotej wici akantowej łączącej się z winoroślą; środkowe odcinki obramienia - z wzorami geometrycznymi.
Zwiastowanie umieszczane jest w na Carskich Wrotach, pośrodku pierwszego, dolnego rzędu Ikonostasu; ikonie tej towarzyszą wyobrażenia Czterech Ewangelistów, na tle drzewa Jessego.
2/ Ikona z wyobrażeniem dwóch świętych: Mikołaja Cudotwórcy i Jakuba Apostoła (?). Nad nimi w obłokach unosi się postać Chrystusa Pantokratora, błogosławiącego prawą dłonią i trzymającego otwartą księgę. Tło złote, bordiura identyczna, jak wokół wyżej omawianej ikony Zwiastowania.
Jest to również obraz z pierwszego rzędu Ikonostasu, ale należący do tzw. „ikon namiestnych”; skrajny obraz z lewej strony ukazywał zwykle świętego lub świętych czczonych w danej okolicy.