Lot No.: 906
Stolik pomocniczy w stylu neorokokowym
do robótek i toalety, fornirowany różą; 75,3 x 59,5 x 40,5 cm;
Europa Zachodnia, XIX / XX w.
estymacja: 4 200 - 5 600 zł
Europa Zachodnia, XIX / XX w.
Stolik z blatem prostokątnym, delikatnie falistym w zarysie, odkładanym, z szerokim
oskrzyneiniem, pod którym wysuwany, trapezoidalny koszyk, wsparty na czterech esowatych
nóżkach. Całość pokryta okleiną różaną, fornirowana i intarsjowana w romby. Obrzeże blatu
ujęte okuciem w formie perełkowanej listwy i podwieszonych do niego festonów z tkaniny.
Na górnych narożach nóg okucia z liści wokół niewielkiego medalionu. Na wewnętrznej
stronie blatu lusterko.
Stolik wzorowany na francuskich formach rokokowych, w nowej funkcji z koszem do
przechowywania robótek, wysuwanym spod oskrzynienia. Prezentowany mebel zapewne wykonany
we Francji, gdzie modele te cieszyły się nieustającym powodzeniem.