olej, płótno dublowane; 60,5 x 120,5 cm;
sygn. p. d.: H. Siemiradzki pinx
Tytułowa Fryne była bodaj najbardziej znaną grecką heterą, żyjącą w IV w. p.n.e., modelką i kochanką rzeźbiarza Praksytelesa, pozującą m.in. do jego Afrodyty z Knidos, kobietą bogatą i wpływową, słynącą ze swojej niezwykłej urody. Została oskarżona o obrazę bogów, za co groziła jej śmierć, jednak została uniewinniona po tym, gdy jej obrońca Hyperejdes zdarł z niej szaty przed trybunałem wykrzykując „Czy takie piękno mogło obrazić w czymś bogów?”.
Jej postać stała się inspiracją dla wielu artystów, szczególnie XIX-wiecznych, zarówno poetów (Lew Mej “Fryne”, Władysław Tarnowski “PraxyteI Fryne”), jak i malarzy (m. in. Jean-Leon Gero^me Fryne przed Areopagiem, Jose Frappa Fryne, Artur Grottger Fryne).
Przedstawienie nawiązuje do legendy jakoby naga Fryne podczas obchodów święta Posejdona w Eleusis miała zanurzyć się w wodach Zatoki Sarońskiej, by następnie ukazać się zebranym jako wyłaniająca się z wody Afrodyta.
Oferowany obraz jest autorską repliką monumentalnego obrazu Henryka Siemiradzkiego znajdującego się w Petersburgu, w Państwowym Muzeum Rosyjskim (Fryne na święcie Posejdona w Eleusis, 1889, olej, płótno; 390 x 763,5 cm). Obraz ten po zaprezentowaniu go w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych został zakupiony przez cara Aleksandra III Romanowa.
Wiadome jest, iż Siemiradzki wykonał kilka autorskich replik tego dzieła, które wywarło tak ogromne wrażenie na widzach.
Prezentowana na najbliższej aukcji praca zachwyca tak charakterystyczną ciepłą kolorystyką, doskonałym modelunkiem postaci oraz wieloplanowością sceny.
Dzieło bez wątpienia światowej klasy muzealnej.