Józef BRANDT (1841-1915 )
Lot No.: 150
Atak kawalerii
olej, płótno dublowane; 55 x 99 cm;
sygn. l. d.: Józef Brandt/ z Warszawa
Obraz reprodukowany w: Hans-Peter Buehler, Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni. Polska szkoła monachijska, Warszawa 1997, s. 71, il. b. 76
Józef Brandt, wybitny przedstawiciel malarstwa historycznego i batalistycznego pochodził ze znanej rodziny warszawskich lekarzy. W 1858 roku przygotowując się do zawodu inżyniera rozpoczął studia w Ecole des Ponts et ChausseALes w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się z Juliuszem Kossakiem.
To pod jego wpływem zainteresował się malarstwem. Przez kilka miesięcy uczęszczał do pracowni LeALona Cognieta, a cennych rad udzielali mu właśnie Kossak oraz Henryk Rodakowski. Niedługo po powrocie do Warszawy w 1860 roku, udał się wraz z Kossakiem na Ukrainę i Podole.
Tamtejsze tereny oraz styl życia wywarły duży wpływ na jego twórczość. W 1862 roku udał się do Monachium, by kształcić się w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Pobierał lekcje m. in. u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty`ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, stając się przywódcą kolonii artystycznej w Monachium, z którą związani byli m. in. Aleksander Gierymski, Alfred Wierusz-Kowalski czy Leon Wyczółkowski.
450 000 zł