Lot No.: 849
Skrzyneczka - niciak podróżny, z kluczykiem
brzoza, jawor, oliwka, drewna owocowe barwione;
plusz, tafla lustrzana;
Europa Środkowa, XIX/XX w.
uformowana, jak skrzynka cechowa; na 4 kulistych nóżkach, z listwą cokołową o ryzalitowych występach; czerniony gzyms; ścianka frontowa i tylna podzielona pionowymi pilasterkami na trzy części; płyciny intarsjowane orzechem, z podwójnymi żyłkami jaworowymi; w płycinie środkowej kluczyna z nakładanym, snycerskim szyldzikiem z motywem listków; na bokach skrzynki pilastry tylko na narożach; masywne wieko z szeroką fazowaną krawędzią i brzegiem zdobionym filetem z kilku gatunków drewna owocowego i czernionego; wierzch prostokątny, płaski, czerniony, dekorowany intarsją z ptaszkiem siedzącym na ukwieconej gałązce; wewnątrz od spodu wieka wgłębienie z wprawionym lustrem, opasane szafirowym pluszem;
w skrzynce - wkład brzozowy, z przegródkami na przybory do szycia i ruchomymi krzyżaczkami do motania nici; pośrodku poduszka do igieł obita szafirowym pluszem i dwa gniazda na naparstki; sosna, dębina, okleiny orzechowe, orzech kaukaski,
brzoza, jawor, oliwka, drewna owocowe barwione; plusz, tafla lustrzana;
wys. 19,8 cm, szer. 37 cm, głęb. 24,7 cm.
Europa Środkowa, XIX/XX w.