Adolf Ulrik WERTMUANLLER (1751-1811)
Lot No.: 175
Bachanalia - para obrazów, 1787
Bachant - olej, płótno dublowane, 33 x 41 cm;
Bachantka - olej, płótno dublowane; 33 x 40 cm;
Bachant
olej, płótno dublowane, 33 x 41 cm;
sygn., dat. i opis u dołu (na worku): A. Wertmu¨ller. S. a` Paris. 1787.
Bachantka
olej, płótno dublowane; 33 x 40 cm;
sygn., dat. i opis p. d.: A. Wertmu¨ller. S./ a` Paris. 1787.
Adolf Ulrik Wertmu¨ller (Sztokholm 1751 - 1811 Delawere, Pensylwania) - szwedzki malarz, twórca portretów oraz scen mitologicznych.
Po początkowej nauce w domu w 1772 roku przeprowadził się do Paryża, gdzie rozpoczął studia u swojego kuzyna - znanego malarza portrecisty, Alexandra Roslina oraz u francuskiego malarza Joseph-Marie Viena. W 1784 roku został wybrany na członka Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Na zlecenie króla Szwecji Gustawa III stworzył portret Marii Antoniny, który do dziś wisi w Nationalmuseum w Sztokholmie.
W 1794 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie między innymi portretował George'a Washingtona. W 1801 roku, 10 lat przed śmiercią, poślubił Elizabeth Henderson, wnuczkę Gustavusa Hesseliusa, szwedzkiego malarza działającego także w Ameryce.
Oferowana para obrazów przedstawiająca roześmianych Bachanta i Bachantkę, pochodzi z najlepszego okresu twórczości artysty. W tym samych roku artysta stworzył swoje najsłynniejsze dzieło - Danae przyjmującą Jowisza pod postacią złotego deszczu (olej, płótno; 150 x 190 cm; Nationalmuseum w Sztokholmie).