Julian FAŁAT (1853-1929)
Lot No.: 125
Śnieg, 1907
olej, płótno dublowane; 52 x 119,5 cm;
sygn. l. d.: Jul Fałat 907
sygn. l. d.: Jul Fałat 907
Autorstwo obrazu potwierdzone przez p. Elżbietę Charazińską, byłą kustosz Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Narodowego w Warszawie.
„Obraz należy do pokaźnej serii czystych, zimowych pejzaży z motywem rzeki płynącej wśród zaśnieżonych brzegów, malowanych nad Sołą, gdzie Fałat przebywał często w latach 1901-1910, odwiedzając Osiek, majątek zaprzyjaźnionej rodziny Rudzińskich. Szczególne nasilenie obrazów z tym motywem przypada na lata 1907-1909. Wykonane głównie w technice olejnej, zazwyczaj w dużym formacie, ale również akwarelą czy pastelami, cieszyły się uznaniem publiczności wystaw w krakowskim Towarzystwie Sztuk Pięknych, warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, a także zagranicą i wielkim powodzeniem wśród kolekcjonerów. Ten z pozoru mało efektowny temat odtworzony przy użyciu skromnych środków wyrazu, zyskiwał pod pędzlem Fałata wymiar uniwersalny i zarazem transcendentny, ukazując surowy
krajobraz pozbawiony obecności człowieka, będący obrazem natury pogrążonej w śnie zimowym.” (z ekspertyzy p. Elżbiety Charazińskiej z 19 stycznia 2014 r.)