Lot No.: 5
Tryptyk drewniany z „Pokłonem Trzech Króli”
kwatery wypełnione fotografiami tablicowego
ołtarza późnogotyckiego z katedry
p.w. Najświętszej Marii Panny i św. Piotra w Kolonii;
centralny obraz przedstawia scenę Pokłonu Trzech Króli; na skrzydłach bocznych z lewej - św. Urszula z orszakiem dziewic i duchownych, z prawej - św. Gereon z
rycerstwem; po zamknięciu skrzydeł widoczna jest scena Zwiastowania, rozdzielona na dwie kwatery: z lewej - klęcząca Maria, z prawej - archanioł Gabriel.
Prosta, drewniana oprawa zwieńczona jest ażurowym szczycikiem (częściowo uszkodzonym). Ołtarz Trzech Króli (zwany też Ołtarzem Patronów Miasta) -
jest najważniejszym dziełem, powstałym ok. 1440, wybitnego malarza niemieckiego Stefana Lochnera (ok. 1400-1451).
Fotografia czarno-biała, sepiowana, drewno; wys. 44 cm, szer. 40,8 cm, po otwarciu tryptyku - 76,2 cm.
Kolonia? Kraków? pocz. XX w.