Lot No.: 208
Pieta
drewno lipowe, polichromowane, mazerowane,
papier mâché, mosiądz;
Czechy, Lipnik nad Beczwą, XVIII w.
Matka Boska siedząca z ciałem Chrystusa na kolanach; odziana w czerwoną szatę i niebieski, drapowany płaszcz z papier mâché; figura Chrystusa w złoconym perizonium, łukowato wygięta, ze zwisającą bezwładnie prawą ręką; obie postacie - w królewskich koronach ze złoconego mosiądzu (ułamany krzyżyk na koronie Chrystusa); postument na planie prostokąta, pokryty mazerunkiem imitującym czerwony marmur, z ozdobnym, złoconym kartuszem rocaille'owym od frontu; od spodu napis odręczny w jęz. czeskim: „Obnoveno a.d. 1947. Zhotoveno dle zaznamu 1717 / Martini J. zavod pro kostelni umeni / Lipnik n/B.”;
drewno lipowe, polichromowane, mazerowane, papier mâché, mosiądz; wys. 43 cm, szer. 26,5 cm, głęb. 14 cm.