Lot No.: 733
Pałasz pruski, oficerski, w pochwie, wz. 1889
Solingen,
Weyersberg, Kirschbaum und Cie, k. XIX w.
wz. 1889
głownia stalowa, niklowana, szlifowana obustronnie w 2 bruzdy;
na zewnętrznym płazie w prostokątnym obramieniu trawione motywy floralne, przeplecione wijącą się wstęgą z napisem: „In /
Treue / Fest”; u nasady bita cecha z głową rycerza w przyłbicy;
na płazie wewnętrznym trawiony taki sam ornament z napisem;
na grzbiecie głowni napis: „LORENZ STANKO MŰNCHEN”;
jelec z brązu złoconego, kabłąkowo-tarczowy, z tarczką ażurową, na zawiasku ze sprężynką, z motywem kroczącego lwa
w koronie, z mieczem i pawężem; jelec i rozwidlony kabłąk zdobione rytą dekoracją laurową; głowica lekko nachylona, kapturek z płaskim owalem i krótkim warkoczem zdobionym rozetkami i akantem; trzon rękojeści w oplocie (wtórnym) ze srebrnej taśmy galonowej; pochwa stalowa, z dwiema ryfkami i brajcarkami;
stal, brąz złocony, galon srebrny; dł. głowni 84 cm, dł. całk. 94,5 cm, dł. w pochwie 103 cm.
Solingen, Weyersberg, Kirschbaum & Cie, k. XIX w.