Europa Zachodnia, Niemcy południowe lub Anglia (?) Mebel rekonstruowany w XIX w. z wykorzystaniem desek z XV w. i późniejszych.
o konstrukcji stojakowej, prostopadłościenna, z odkładanym wiekiem, wsparta na czterech deskowych nogach, będących przedłużeniem frontowych i tylnych naroży skrzyni. Wieko z plecami spięte przy pomocy montowanych na zewnątrz zawiasów pasowych, stalowych, kutych. Na froncie duży, ozdobny, ażurowy kuty stalowy szyld zamka.
Konstrukcja - dębina, okucia - stal; 74 x 173,3 x 50 cm.
Europa Zachodnia, Niemcy południowe lub Anglia (?)
Mebel rekonstruowany w XIX w. z wykorzystaniem desek z XV w. i późniejszych. Rekonstruowanie i głębokie naprawy mebli, czasem zmieniające ich stan i wygląd były typowymi zabiegami konserwatorskimi XIX-wiecznych antykwariuszy i kolekcjonerów. Często chodziło nie tylko o zachowanie pewnych bardzo zabytkowych fragmentów mebli we współczesnej otoczce, a o falsyfikowanie dla zysku. Współcześnie trudno często dociec jaki był pierwotny stan mebla, co wpłynęło na konserwację lub z jakiego obiektu pochodziły wykorzystane zabytkowe elementy. Podobne skrzynie o konstrukcji stojakowej wykonywano od XIV w. W XVI w. z nich zrezygnowano na rzecz bardziej wygodnych konstrukcji ramowych. Mebel ascetycznie wykonany, poza rozbudowanym okuciem zamka pozbawiony dekoracji. Podobne meble bardzo rzadko pojawiają się obecnie na polskim rynku antykwarycznym.