Szwajcaria, k. XIX w.
w prostopadłościennej, drewnianej skrzynce na 4 płaskich nóżkach; wieko na zawiasach, płaskie, z profilowaną, czernioną krawędzią, opasane żyłkową intarsją, dekorowane w centrum bukietem kwiatów - malowaną imitacją intarsji; wewnątrz mechanizm grzebieniowy, z ośmioma melodiami na mosiężnym wałku; na trzech czaszach dzwonków zwieńczenia w postaci pokrytych kolorową emalią kwiatków, a na młoteczkach - osadzone trzy, podobnie zdobione motylki; mechanizm osłonięty oszkloną klapą; na spodzie wieka - kartonik z wpisanymi ręcznie tytułami ośmiu melodii (w jęz. angielskim), w litograficznym obramieniu z motywami architektoniczno-floralnymi, puttami i instrumentami muzycznymi; z lewej strony u dołu sygn.: „Lith Picard-Lion, Genčve”; obok owalna pieczęć tuszowa z napisem: „Made in Switzerland”;
drewno - dąb, orzech, jawor; mosiądz, stal, szkło, papier; wys. 22 cm, szer. 48 cm, głęb. 27 cm;
Szwajcaria, k. XIX w.