Lot No.: 509
Pekińczyk
Austria, Wiedeń, firma Friedrich Goldscheider (zał.1885), 1 ćw. XX w., model: Otto Jarl (1856-1915).
figurka białego, podpalanego pekińczyka. Na brzuchu pieska ryte: Jarl; fajans, farby podszkliwne, szkliwo przejrzyste (ołowiowe); wys. 11,8 cm, dł. ok. 15 cm;
sygn. na spodzie trzech łapek pieska: wyciski: 7924 / 41; 12; czarny druk - fragm. owalu z napisem kaligraficznym: Goldscheider Austria, Wiedeń, firma Friedrich Goldscheider (zał.1885), 1 ćw. XX w., model: Otto Jarl (1856-1915).
Sygnatura ryta figurki wykonanej w znanej wiedeńskiej wytwórni wskazuje najpewniej na autorstwo rzeźbiarza austriackiego szwedzkiego pochodzenia, Otto Jarla, chociaż temat i stylistyka są bliskie oeuvre córki Jarla - Karin Jarl-Sakellarios (1885-1948), rzeźbiarki specjalizującej się w animalistyce i współpracującej z wytwórniami wiedeńskimi. Otto Jarl pracował na pocz. XX wieku dla Miśni i jego porcelanowe realizacje (m.in. niedźwiedzie polarne, lwy) z tej wytwórni są najbardziej znane. Częsta od końca XIX stulecia współpraca rzeźbiarzy z wieloma wytwórniami była korzystna dla obu stron: dawała możliwość produkcji modeli uznanych twórców i dobrych tantiem autorskich.