konstrukcja - gruszka, mahoń, drzewo iglaste; inkrustacja - masa imitująca szylkret, blacha mosiężna; Europa Zachodnia, Francja?, 4 ćw. XIX w.
o falistych elementach szkieletu, rozkładany, wsparty na kabriolowych nogach, czerniony, dekorowany masą klejowo - kredową imitującą szylkret oraz grawerowaną blachą mosiężną, w formie wici. Blat zatężony w oskrzynieniu na trzpieniu, obracanym na śródśrodziu. Po obróceniu i rozłożeniu i wsparty na oskrzynieniu. Wnętrze blatu wyklejone zielonym suknem.
Materiały: konstrukcja - gruszka, mahoń, drzewo iglaste?; inkrustacja - masa klejowo-kredowa imitująca szylkret, blacha mosiężna; 76,6 x 98,5 x 48 cm.
Europa Zachodnia, Francja?, 4 ćw. XIX w.
Mebel o kształtach nawiązujących do mebli rokokowych z poł. XVIII w. Dekorowany bardzo modna we Francji marketerią boullowską, technika polegającą na okładaniu na powierzchni blatu wyciętych w blasze mosiężnej, szylkrecie, czy wzorzystym fornirze wzorów pokrywających cały mebel. Technika ta zostałą rozwinięta i rozpowszechniona przez królewskiego projektanta mebli epoki baroku Andre'a Charles'a Boulle'a. Ponownie modna stała się w 2 poł. XIX w. Omawiany mebel w bardzo dobrym, jak na tę technikę stanie. Blacha niezniszczona, z zachowanym grawerunkiem. Wnętrze stolika zachowało żywe, oryginalne barwy.