Lot No.: 739
Alegoria lipca - Tapiseria
Francja?, XVII w.
Wełna, osnowy lniane skręcane z czterech nitek, technika gobelinowa, gęstość (6-7) nici osnowy na 1 cm; 188 x 210 cm;
Sygnowana - [monogramem wiązanym MG w owalu]
Francja?, XVII w.
Serie z przedstawieniem miesięcy czy pór roku były bardzo popularne w XVII wieku.
Powstawały w warsztatach: brukselskich, angielskich i francuskich. Niektóre wersje tego popularnego tematu były kopiowane
i powielane przez mniej renomowane pracowanie. Tkanina z alegorycznym przedstawieniem lipca została prawdopodobnie wykonana w takim właśnie warsztacie. Wskazuje na to uproszczona kompozycja bordiury i sumaryczne traktowanie postaci.
W polu środkowym siedzące pomiędzy drzewami dwie kobiety w wieńcach z kłosów zbóż na głowie, zbierające do koszy
czerwone jabłka wysypujące się z rogów obfitości. W tle sceny rzeka, pola i zabudowania gospodarskie. Pod drugiej stronie
rzeki, na polu obejmująca się para żniwiarzy siedzących pod stogiem siana. Nieco dalej po lewej stronie przy zabudowaniach
kobieta ubijająca masło w maselnicy. Za krajobrazem na horyzoncie fragmenty wieś i ruin miasta. Bordiura z girland
kwiatowych splecionych z tulipanów, róż i drobniejszych kwiatów, na górze i dole ozdobiona medalionami. Górny medalion
zdobi sylwetka lwa, dolny napis JULIUS.
Stan zachowania:
Tkanina dobrze zachowana, gęsto tkana, wełna wątków nieprzesuszona sprężysta, niespłowiała, szparki techniczne w więk -
szości pozszywane.
Na górze doszyty rękaw z syntetycznej tkaniny ażurowej do zawieszania. Brzegi boczne założone, miejscami podszyte; brzeg
prawy w części środkowej z ubytkiem osnowy niezabezpieczony. Całość bez widocznych działań i interwencji konser -
watorskich.