Lot No.: 518
Talerz z miniaturą
w typie Höroldtmalerei; Rosja,
St Petersburg, Cesarska Manufaktura Porcelany
okres Aleksandra I (1801-1825)
płytki, z barwnymi miniaturami w złoconych regencyjnych kartuszach z motywem liściastych wolut, kampanuli, kratownicy i fioletowych pól. W kolistym kartuszu w lustrze miniatura w typie malarstwa Johanna G. Höroldta: rodzajowa scenka chińska z czterema postaciami w ogrodzie. W czterech owalnych kartuszach na kołnierzu miniatury europejskie: scenki nad wodą w pejzażu z architekturą i sztafażem. Wokół linii między lustrem i kołnierzem szlak złotej "koronki", przy krawędzi kołnierza pomiędzy miniaturami - złocone 2-dzielne woluty z cienkich liściastych esownic. Lekko przetarte złocenia;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 3 cm, średn. 23,8 cm;
sygn. kobaltem podszkl. :pod schematyczną 3-dzielną koroną zamkniętą z krzyżykiem - litera A.
Rosja, St Petersburg, Cesarska Manufaktura Porcelany, okres Aleksandra I (1801-1825)
Interesujące naśladownictwo XVIII-wiecznej porcelany miśnieńskiej, na dobrym poziomie artystycznym, wykonane z dużym wyczuciem stylu chinoiserie, stworzonego w Miśni w 1 ćw. XVIII wieku przez Johanna Gregoriusa Höroldta (1696-1775)