BRUNO (XX w.)
Lot No.: 409
Helena
brąz patynowany;
ok. 1920-40
brąz patynowany, podstawa z czarnego marmuru, wys. 21 cm, szer. 28 cm;
na podstawie sygn.: Bruno f.[ecit]; ok. 1920-40
Przedstawienie narodzin mitycznej Heleny w dwudziestowiecznej konwencji kabaretowej. Helena, córka Ledy i siostra
Kastora i Polluksa, była spłodzona przez Zeusa pod postacią łabędzia, toteż jej narodziny były niezwykłe - wylęgła się
ona (podobnie jak jej bracia) z jaja. Rzeźba ukazuje moment narodzin Heleny, przedstawionej jako młoda kabaretowa
aktorka w krótkiej sukience i butach na wysokich obcasach, śpiącej w skulonej, siedzącej pozie w rozłupanym jaju.