gwasz, akwarela, papier, 34 x 26 cm; sygn. l. d.: Menkes; na odwrocie napis autorski: DAY'S END/ ALSO EXHIBITED AS " REPOSE"/ WHICH RECEIVED THE/ FIRST PRICE & GOLD MEDAL/ CORCORAN PRIZE/ WASHINGTON/ DC 197[4?]8/ Menkes