Lot No.: 504
Zegar z alegorią sztuk pięknych
i literatury;
Francja, Paryż, wytwórnia Tinet,
rue de Bac (1815-1873), 3 ćw. XIX w.
Przyścienny; na konsolowej klasycystycznej podstawie, prostokątnej, na 8 nóżkach; bębnowa obudowa mechanizmu wsparta na dwu wolutach, ze wspartymi o nią z dwu stron uskrzydlonymi, półnagimi puttami z atrybutami malarstwa rzeźby (paleta, pędzel, rylec) i literatury (książka, kartka z rękopisem, kałamarz, gęsie pióro).
Podstawa dekorowana plastycznymi girlandami kwiatowymi, reliefem z panopliami muzycznymi (flet, czynele) oraz koszem z kwiatami i winogronami, maską satyra, płaskorzeźbami puttów oraz barwną dekoracją bukietami i girlandami kwiatowymi - na bocznych i tylnej ściance podstawy i bębnowej obudowie mechanizmu. (po konserwacji: rekonstruowane m.in. skrzydła amorków, atrybuty, nóżki podstawy). Porcelana, farby naszkliwne, złocenia, mosiądz, tarcza emaliowana;
Wys. 47,5 cm, szer. 44 cm, głęb.11 cm
Sygn. kobaltem podszkl. (od spodu , w obudowie): podwójne skrzyżowane miecze, umieszczone antytetycznie, z kreseczkami nad rękojeściami.
Francja, Paryż, wytwórnia Tinet, rue de Bac (1815-1873), 3 ćw. XIX w.
Wyrób jednej licznych paryskich wytwórni uliczek, znanej z imitacji wyrobów miśnieńskich; zegar w typie miśnieńskich klasycystycznych realizacji Aciera i Schśnheita.