BARTHEL BRUYN (1493 - 1555)
Lot No.: 287
PIETA
olej, deska, 57 x 41,5 cm;
olej, deska, 57 x 41,5 cm;
Wysoka klasa artystyczna obrazu, silne inspiracje niderlandzkie, sposób malowania szat, ciała, karnacji, faktury ciała
i brody Chrystusa, chusty Matki Boskiej oraz ogólny wyraz i mistycyzm sceny przemawiają za autorstwem Bruyna,
malarza kolońskiego, tworzącego pod wpływem Joosa van Cleve i Jana Jśsta van Calcar, twórcy portretów kolońskich
mieszczan i kompozycji religijnych. Najbliższymi analogiami do oferowanego obrazu są sceny tryptyku Ukrzyżowania
z monachijskiej Alte Pinakothek, Opłakiwanie Chrystusa w Wallraf-Richartz Museum w Kolonii oraz dwa warszawskie
kompozycje Zwiastowanie, Chrystus ukazujący się Marii po Zmartwychwstaniu (Muzeum Narodowe). "Obraz - pisze
w ekspertyzie p. Hanna Benesz - posiada walory artystyczne najwyższej klasy, zauważalne zarówno w kompozycji jak
i w kunsztownym sposobie malowania [...]. Stan zachowania obrazu, poza poziomym pęknięciem deski, jest również
bardzo dobry, co jest rzadkością w malarstwie liczącym ponad 450 lat" [nota opracowana na podstawie ekspertyzy].