brąz - odlew patynowany, brąz złocony, mosiądz, szkło, stal, marmur; wys. 92 cm; szer. 51 cm; głęb. 25 cm; sygn. na tarczy u dołu: ALLIER Jne A PARIS; mechanizm sygn.: PICKARD / 1906 (?); Francja, Paryż; zegarmistrz Charles Pickard (czynny 1825-1870), XIX w. Zegar wsparty na prostokątnej podstawie z czarnego marmuru, o 4 nóżkach z brązu; zdobiony od frontu reliefową scenką z puttami, a niżej okolony akantowym fryzem i aplikacją z wici roślinnej. Wyżej pień drzewa z ukrytym mechanizmem zegara z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin; tarcza okrągła, z podziałem godzinowym rzymskim, ujęta obramieniem w formie węża połykającego własny ogon. Stojąca obok pnia figura półnagiego fauna z brązu patynowanego i złoconego jest kopią marmurowej rzeźby Massimiliano Soldani Benzi (1656-1740), eksponowanej w Tribuna Uffizi - Galeria Uffizi we Florencji; faun tańczy i uderza w czynele - talerze trzymane w dłoniach; jego prawa stopa spoczywa na przymocowanym do sandała urządzeniu: „kraupezionie” - metalowej płytce, wydawany przez nią dźwięk podkreślał rytm utworu muzycznego. Kopii nagiego fauna na zegarze przydano osłaniającą go, przewieszoną przez ramię skórę jagnięcą (?).