porcelana, farby naszkliwne, złocenia, wys. ok. 38 cm; wg modelu Johanna Joachima Kaendlera z 1774. Niemcy, Königliche Porzellan Manufaktur, XIX w. estymacja: 35 000 - 40 000 zł
porcelana, farby naszkliwne, złocenia, włócznia Minerwy drewniana; uszkodzona sowa (z drobnym ubytkiem na wysokości nóg); wys. ok. 38 cm; szer. 35,5 cm; głęb. ok.16 cm; sygn. wewnątrz obu części podstawy: kobaltem podszkl. skrzyżowane miecze, ryte : 32 (numer modelu), wyciski: 99 (90?) Niemcy, Miśnia, Königliche Porzellan Manufaktur, XIX w. wg modelu Johanna Joachima Kaendlera (1706-1775) z 1774. Na wielobocznej, niskiej podstawie ze złoconym ornamentem kompozycja przyścienna na skalistym wzniesieniu: cztery postaci i smok. Pośrodku stojący przy ulistnionym pniu półnagi Apollo w wieńcu, ceglastej draperii i sandałach; trzyma lewą ręką łuk oparty o pień drzewa z zawieszonym kołczanem ze strzałami. Lewą stopą depcze leżącego u jego stóp nagiego, brodatego mężczyznę z sercem w lewej dłoni (personifikacja Zawiści). Na skale za Apollem - biegnące nagie uskrzydlone putto (Amor, Geniusz?) z gałązką (oliwną?) i wiankiem w dłoniach. Obok Apolla z prawej - siedząca na skale Minerwa (Atena) w półpancerzu, hełmie, zielono-fioletowej draperii i sandałach, z gałązką oliwną, włócznią i sową z boku; u stóp Minerwy uskrzydlony smok Pyton (personifikacja Zła? Wojny?) w dramatycznej konwulsji, ze strzałami wbitymi w szyję. Grupa 2-częściowa, sklejona od spodu podstawy płynną masą ceramiczną i skręcona na dwie śruby. Z zespołu 40 figur i grup przedstawiających alegorię dobrych rządów Katarzyny II, zamówionego przez nią na konsole przyścienne do Pawilonu na Saneczkowym Wzgórzu (Pavillon Katalnaya Gorka) w parku wokół pałacu w Oranienbaum koło Sankt Petesburga. Zamówienie carycy, określane jako tzw. große russische Bestellung (=wielkie zamówienie rosyjskie), zrealizowali w latach ok. 1774-1775 Johann Joachim Kaendler (1706-1775) i Michael Victor Acier (1736-1799). Grupa interpretowana jako egzemplifikacja oczekiwań Katarzyny II, chcącej tak, jak Apollo, triumfować nad Zawiścią i Złem (starzec i smok Pyton) pod opieką Minerwy - bogini roztropnej wojny.