Lot No.: 724
Zegar szafowo podłogowy
w stylu klasycyzującym;
Konstrukcja - dębina; fornir - mahoń; 207,2 x 48,5 cm;
Anglia, ok. 1800
w stylu klasycyzującym;
o prostych bokach i froncie, z wysuwaną, zamykaną jednoskrzydłowo szafką mechanizmu, wąskim jednoskrzydłowym
trzonem i szersza podstawą, fornirowany, dekorowany intarsjowanymi owalnymi polami, w których muszla (podstawa),
ptaszek (trzon) i patera (szafka mechanizmu); z kwadratową mosiężną tarczą, stalowym otokiem godzinowym, ujętym
w narożach mosiężnymi ażurowymi aplikacjami, mechanizmem płytowym bijącym godziny i półgodziny, wychwytem
kotwicznym, dzwonkiem i wahadłem. Szafka na bokach ujęta kanelowanymi kolumnami, z otworami rezonansowymi
przykrytymi wyciętą ażurowo blachą mosiężną. Na tarczy wpis zegarmistrza E. Billington Market Habro.
Anglia, ok. 1800
Typowy przykład zegara wykonanego na wyspach, zarówno w formie, jak i dekoracji.