Lot No.: 719
Para kandelabrów siedmioświecowych,
empirowych; brąz, odlew cyzelowany,
patynowany i złocony; wys. 132 cm;
Francja, 2 poł. XIX w.
empirowych
na wysokich, prostopadłościennych cokołach, dekorowanych ażurowymi aplikacjami z brązu złoconego z motywem liry i stylizacji akantowo-laurowo-wolutowych. Trzony w formie stojących na kuli skrzydlatych figur bogini Zwycięstwa - Nike; postacie w rozwianych, drapowanych szatach, w uniesionych nad głowę rękach podtrzymują wieniec laurowy, do którego przymocowane 6 ramion, ozdobionych akantem i stylizowaną wicią, zakończonych tulejami na świece; siódma tuleja - w zwieńczeniu;
brąz, odlew cyzelowany, patynowany i złocony; wys. 132 cm; podstawa 23 x 23 cm;
Francja, 2 poł. XIX w. (kandelabry tego wzoru - inspirowane brązami z epoki Napoleona, m. in. dziełami Pierre'a Philippe'a Thomire'a [1751-1843] i Charles'a Percier'a [1764- 1838]).